Kontrolmatik Grup Şirketi Tekirdağ’da 250 MW RES Kuracak

Kontrolmatik

Kontrolmatik Grup Şirketi Tekirdağ’da 250 MW Rüzgar Enerji Santrali Kuracak

Kontrolmatik

Kontrolmatik grup şirketi Progresiva Enerji Yatırımları Ticaret A.Ş. Tekirdağ’da 250MV güce sahip Rüzgar Enerji Santrali ve 1Gwh depolama sistemi kuracak.

Proje için 300 milyon dolarlık kredi Çin’den HEI aracılığı ile sağlanacak. Projenin 2027 yılında geçici kabul aşamasına gelmesi bekleniyor.

Projenin Depolama Sistemleri Alt Yüklenicisi olarak Pomega ve Elektrik ve İnşaat Alt Yüklenicisi olarak Kontrolmatik  görev alacak.

 

“Kontrolmatik grup şirketlerinden olan Progresiva Enerji Yatırımları Ticaret A.Ş., Türkiye’nin en büyük şebeke ölçekli enerji depolama projesini Tekirdağ’da hayata geçirecek. Ülkemizin ilk GWh kapasitesine sahip enerji depolama tesisi olacak olan bu tesis ile birlikte yıllık 875 milyon kWh saat üretim kapasiteli bir Rüzgar Enerji Santrali de devreye alınacak.
Progresiva, enerji depolama tesisinin inşası için Çinli Harbin Electric International Company (HEI) ile bugün kapsamlı bir EPC anlaşması imzalayacak.
Projede Progresiva ‘Yatırımcı’, HEI ‘EPC Ana Yüklenicisi’, Pomega ‘Depolama Sistemleri Alt Yüklenicisi’ ve Kontrolmatik ‘Elektrik ve İnşaat Alt Yüklenicisi’ olarak görev alacak.
Bu proje için 300 milyon dolarlık finansman Çin’den HEI aracılığı ile sağlanırken, Kontrolmatik grup şirketi Pomega yerli depolama sistemlerini sağlayacaktır. Ayrıca Kontrolmatik elektrik ve inşaat işleri kapsamında altyüklenici olarak görev alacak. 2027 yılında geçici kabul aşamasına gelmesi beklenen projenin, 1 GWh’lik depolama tesisinin 2025 yılında devreye alınması planlanmaktadır.  250 MW’lık bir Rüzgar Enerji Santrali’nin de bünyesinde bulunacağı projenin özellikleri şöyle:
•  50 adet 5 MW’lık rüzgar türbini
•  Depolama kapasitesi 1 GWh (250 MW x 4 saat)
•  Şebekeye bağlantı noktası Türkgücü TM (380 kV, 35 km)
•  Santral kapasite faktörü ~%40 (875.000 MWh/yıl)
Söz konusu yatırımla böylesi büyük çaplı bir projenin hayata geçirilmesi ve bu sayede Türkiye’nin enerji üretimi ve enerji ihracatı konularındaki büyük potansiyeline katkı sağlayarak aynı zamanda ulusal karbon emisyonu azaltma hedeflerine daha hızlı ulaşma konusunda da önemli bir adım atılması öngörülmektedir. Pomega bu projenin 1 GWh depolama kısmının tedarikçisi olarak da yenilenebilir ve temiz enerji gelişimine katkı sağlayacaktır.
Projenin konumu itibarıyla, hem  enerjinin en yoğun olarak tüketildiği sanayi bölgelerine yakınlığı hem GWh ölçeğindeki ilk depolama tesisi olması, hem de yüzde 40’lık yüksek kapasite faktörüne sahip Rüzgar Enerji Santrali’nden sağlanacak enerji üretimiyle kullanıcılara ulusal şebekeye emre amadeliğiyle yüksek yeşil enerji sağlaması ve böylelikle enerji arz güvenliğini güçlendirmesi beklenmektedir.  ” KAP
https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1250924
*Sitede yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir